"Poznajcie historię zabytkowych kamienic A&A Holding" - Piotrkowska 60

« wróć

Poznajcie historię zabytkowych kamienic A&A Holding

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 60 inaczej jest znana jako kamienica Wilhelma Friedricha Triebe została wybudowana w okolicach 1876 roku według projektu Hilarego Majewskiego i pierwotnie posiadała tylko dwa piętra. W pewnym okresie mieściły się tam cukiernie, magazyn eleganckiej konfekcji damskiej, filia znanej warszawskiej fabryki obuwia Krystjana Ajassa, fabryki wyrobów wełnianych, towarów manufakturowych, biuro ekspedycyjne, a nawet perfumeria i dom modlitwy.
 
Dopiero na przełomie XX i XXI wieku kamienica zyskała trzecie piętro a razem z nim ozdobioną fasadę. Dzisiaj kamienica frontowa jest od ulicy trzypiętrowa, a od strony podwórza czteropiętrowa. W tym roku zaplanowane jest odświeżenie elewacji budynku frontowego oraz oficyn, kamienica doczeka się także nowej iluminacji frontowej.
 
 
Kolejnym, firmowym zabytkowym budynkiem, o którym opowiemy w następnych publikacjach, jest kamienica Dom Jubilerski A&A, znajdująca się przy Piotrkowskiej 146.

Jak uważacie, w jakim stylu została wybudowana kamienica?

a. Eklektycznym
b. Gotyckim
c. Klasycystycznym
 
Odpowiedź na pytanie można znaleźć w następnym poście cyklu „Poznajcie historię zabytkowych kamienic A&A Holding”, gdzie szerzej opowiemy o kamienicy Dom Jubilerski A&A.