Hala produkcyjno-magazynowa 2 680m² w samym sercu Pabianic. Grobelna 8 ZOBACZ

Samodzielny lokal 219m² wykończony w wysokim standardzie z wieloma biurami, open space oraz zaplaczem socjalnym. Piotrkowska 60 ZOBACZ

Powierzchnia produkcyjno-magazynowa z dużym parkingiem 3 078m² w MS Factory. Senatorska 70 ZOBACZ

Zadzwoń do nas +48 534 580 003


Aktualności

Czy można mieszkać w lokalu użytkowym?

06 marca 2024

Czy można mieszkać w lokalu użytkowym?

Obecnie ceny mieszkań są ogromne. Z tego powodu niektóre osoby zastanawiają się, czy można zamieszkać w lokalu użytkowym. Jak kwestia ta wygląda w świetle prawa? W jaki sposób można korzystać z lokali użytkowych?

Lokal użytkowy – jakie ma przeznaczenie?

Lokal użytkowy jest przeznaczony do “realizacji celów użytkowych”. Zgodnie z ustawą o własności lokali, jest to obiekt o innym przeznaczeniu niż mieszkalnictwo. Mowa tu m.in. o prowadzeniu działalności gospodarczej czy magazynowaniu. W nieruchomościach tego typu można więc stworzyć biuro, sklep czy salon.

Lokal użytkowy nie jest mieszkaniem. Zgodnie z definicją, obiekt mieszkalny to zespół pomieszczeń z odrębnym wejściem, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi oraz prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Zamieszkiwanie lokali użytkowych: Co mówi o tym polskie prawo?

Zgodnie z prawem lokale użytkowe nie mogą być wykorzystywane na cele mieszkalne. Istnieje jedynie opcja ich wynajmu na pobyt krótkotrwały. Sytuacja ta nie zmienia się nawet wtedy, gdy nieruchomość zostanie odpowiednio wyposażona.

Warunki i ograniczenia dotyczące korzystania z lokalu użytkowego

Z lokalu użytkowego można korzystać jedynie w tzw. celach użytkowych. Jeśli chcesz wykorzystać nieruchomość jako mieszkanie, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków. Kwestie, o których należy pamiętać, to:

  • zezwolenia i warunki budowlane – aby przekształcić lokal użytkowy na mieszkalny, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania. Wymaga to przedstawienia odpowiedniej dokumentacji, w tym projektu architektonicznego, który spełnia wymogi prawne dla lokali mieszkalnych,
  • wymogi techniczne i sanitarne – lokal musi spełniać określone wymogi dotyczące wysokości pomieszczeń, dostępu do światła dziennego, wentylacji, a także instalacji sanitarnych i elektrycznych,
  • zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej – w przypadku lokali użytkowych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych konieczne może być uzyskanie zgody Wspólnoty Mieszkaniowej lub innych współwłaścicieli na zmianę sposobu użytkowania,
  • zmiany w opodatkowaniu – przekształcenie lokalu użytkowego na mieszkalny może wpłynąć na wysokość podatków i innych opłat, w tym podatku od nieruchomości.

Więcej o wynajmie lokali użytkowych przeczytasz tutaj: https://www.nieruchomosci.aia.pl/jak-wynajac-lokal-uzytkowy-praktyczne-rady-dla-przedsiebiorcow/.

Zagrożenia i konsekwencje wynikające z nielegalnego zamieszkania w lokalu użytkowym

Za korzystanie z lokalu użytkowego w celach mieszkalnych grozi grzywna w wysokości 2000 zł. Istnieje też ryzyko wstrzymania możliwości użytkowania nieruchomości do momentu zalegalizowania zmiany jego przeznaczenia.

Lokal użytkowy zwykle nie jest też dostosowany do celów mieszkalnych. Mowa tu m.in. o braku odpowiednich instalacji, które zapewniałyby komfort i bezpieczeństwo przebywania. Wprowadzenie zmian często wymaga rozległych prac, których nie da się wykonać m.in. bez zgody Wspólnoty Mieszkaniowej czy administracji budynku zamieszkania zbiorowego.

Zezwolenia na mieszkanie w lokalu użytkowym – czy można je zdobyć?

Lokal użytkowy może zostać przekształcony w nieruchomość mieszkalną. Wymaga to złożenia wniosku w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Jest on rozpatrywany indywidualnie. Władze mogą odmówić możliwości przekształcenia, zwłaszcza gdy obiekt nie spełnia aktualnych wymogów.

Wniosek powinien zawierać wiele szczegółowych informacji, w tym m.in. charakterystykę obiektu budowlanego, opis i rysunek określający położenie nieruchomości względem innych obiektów budowlanych istniejących na posesji itd. Przygotowaniem takiej dokumentacji powinni więc zająć się specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Zwiększy to szansę na uzyskanie decyzji pozytywnej.

Lokal użytkowy a możliwość mieszkania w nim – podsumowanie

Lokale przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej nie nadają się do celów mieszkalnych, nawet jeśli są odpowiednio wyposażone. W takim przypadku można jednak dokonać zmiany sposobu użytkowania. Jeśli zostanie ona zatwierdzona, obiekt dotychczas użytkowy może być traktowany jako lokal mieszkalny. To sposób na inne wykorzystanie już posiadanej nieruchomości czy zakupienie jej taniej i dostosowanie do własnych potrzeb mieszkaniowych. Lokale użytkowe do wynajęcia w Łodzi i okolicach często znajdują się bowiem w atrakcyjnych lokalizacjach i są tańsze niż gotowe mieszkania. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością ich dostosowania do obowiązujących przepisów oraz ryzykiem odmowy przekształcenia.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą lokali użytkowych na wynajem od A&A Holding!

Inne aktualności

Zobacz więcej aktualności
Wynajem lokalu użytkowego – na co zwrócić uwagę? Kompleksowy przewodnik dla przedsiębiorcy
Zobacz
Życzenia Wielkanocne
Zobacz
Twoja przyszłość biznesowa zaczyna się w Teo Parku!
Zobacz

Grupa A&A - poznaj nas