Hala produkcyjno-magazynowa 2 680m² w samym sercu Pabianic. Grobelna 8 ZOBACZ

Samodzielny lokal 219m² wykończony w wysokim standardzie z wieloma biurami, open space oraz zaplaczem socjalnym. Piotrkowska 60 ZOBACZ

Powierzchnia produkcyjno-magazynowa z dużym parkingiem 3 078m² w MS Factory. Senatorska 70 ZOBACZ

Zadzwoń do nas +48 534 580 003


Aktualności

Poznaj historię budynków A&A Holding – C.H. Tkalnia

04 marca 2022

W 1825 roku Gottlieb Krusche i Anna Rozyna Rolle przyjeżdżają wraz ze swoim synem Beniaminem do Polski. W tym samym roku przeprowadzają się do Pabianic i w 1826 roku decydują się na założenie ręcznej tkalni przy ulicy Grobelnej. Fabrykant Beniamin Krusche sprowadza do Pabianic nowoczesne krosna mechaniczne do wyrobu tkanin wełnianych, półwełnianych i półjedwabnych. Niemal 25 lat później zakłady Beniamina wkraczają w fazę dynamicznego rozwoju i powiększają się o maszynę parową o mocy 8KM. Niedługo potem, w 1913 roku pabianicka fabryka z wielką tkalnią stała się czwartą firmą branży bawełnianej w Królestwie Polskim.

 

W 1928 roku zakłady zmieniają nazwę na: Spółka Akcyjna Pabianickich Fabryk Wyrobów Bawełnianych Krusche i Ender. Tuż przed wybuchem wojny w tkalniach Kruschego i Endera pracowało 1 900 krosien, natomiast już podczas hitlerowskiej okupacji tkalnia przy Grobelnej produkowała dla Niemców. Po wkroczeniu do Pabianic Armii Czerwonej zakłady Kruschego i Endera zostały upaństwowione – powstały Pabianickie Zakłady Przemysłu Bawełnianego (PZPB).

 

W latach 70. państwowa fabryka z wielką tkalnią dostała nową nazwę – Pamotex. Dostała też najwyższy komin w mieście – 140 metrów. Zatrudniała ponad 9 000  pracowników i produkowała tysiące kilometrów tkanin dla armii i krajów Związku Radzieckiego. Na początku XXI w. zakłady upadły na skutek utraty rynków zbytu.

 

W 2019 roku na miejscu, gdzie przez półtora wieku była tkalnia, powstało klimatyczne Centrum Handlowe Tkalnia z kinem, gastronomią i placem zabaw.

Inne aktualności

Zobacz więcej aktualności
Jak efektywnie wykorzystać powierzchnię lokalu użytkowego?
Zobacz
Lokal usługowy na parterze kompleksu Teo Park Office
Zobacz
Wynajem lokalu użytkowego – na co zwrócić uwagę? Kompleksowy przewodnik dla przedsiębiorcy
Zobacz

Grupa A&A - poznaj nas