Zadzwoń do nas +48 534 580 003
Aktualności

Poznaj historię budynków A&A Holding – C.H. Tkalnia

04 marca 2022

W 1825 roku Gottlieb Krusche i Anna Rozyna Rolle przyjeżdżają wraz ze swoim synem Beniaminem do Polski. W tym samym roku przeprowadzają się do Pabianic i w 1826 roku decydują się na założenie ręcznej tkalni przy ulicy Grobelnej. Fabrykant Beniamin Krusche sprowadza do Pabianic nowoczesne krosna mechaniczne do wyrobu tkanin wełnianych, półwełnianych i półjedwabnych. Niemal 25 lat później zakłady Beniamina wkraczają w fazę dynamicznego rozwoju i powiększają się o maszynę parową o mocy 8KM. Niedługo potem, w 1913 roku pabianicka fabryka z wielką tkalnią stała się czwartą firmą branży bawełnianej w Królestwie Polskim.

 

W 1928 roku zakłady zmieniają nazwę na: Spółka Akcyjna Pabianickich Fabryk Wyrobów Bawełnianych Krusche i Ender. Tuż przed wybuchem wojny w tkalniach Kruschego i Endera pracowało 1 900 krosien, natomiast już podczas hitlerowskiej okupacji tkalnia przy Grobelnej produkowała dla Niemców. Po wkroczeniu do Pabianic Armii Czerwonej zakłady Kruschego i Endera zostały upaństwowione – powstały Pabianickie Zakłady Przemysłu Bawełnianego (PZPB).

 

W latach 70. państwowa fabryka z wielką tkalnią dostała nową nazwę – Pamotex. Dostała też najwyższy komin w mieście – 140 metrów. Zatrudniała ponad 9 000  pracowników i produkowała tysiące kilometrów tkanin dla armii i krajów Związku Radzieckiego. Na początku XXI w. zakłady upadły na skutek utraty rynków zbytu.

 

W 2019 roku na miejscu, gdzie przez półtora wieku była tkalnia, powstało klimatyczne Centrum Handlowe Tkalnia z kinem, gastronomią i placem zabaw.

Inne aktualności

Zobacz więcej aktualności
Lokal w sercu miasta – Łódź, Piotrkowska 60
Zobacz
Atrakcyjne biuro z możliwością elastycznego dodania powierzchni od 18m² do 450m²
Zobacz
Wynajem lokalu handlowo-usługowego o powierzchni 140 m² – Pabianice
Zobacz