Hala produkcyjno-magazynowa 2 680m² w samym sercu Pabianic. Grobelna 8 ZOBACZ

Samodzielny lokal 219m² wykończony w wysokim standardzie z wieloma biurami, open space oraz zaplaczem socjalnym. Piotrkowska 60 ZOBACZ

Powierzchnia produkcyjno-magazynowa z dużym parkingiem 3 078m² w MS Factory. Senatorska 70 ZOBACZ

Zadzwoń do nas +48 534 580 003


Aktualności

Jak wynająć lokal usługowy — praktyczne rady dla przedsiębiorców

27 września 2024

Planujesz wynająć lokal usługowy? Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że podejmujesz trafną decyzję. Dobra lokalizacja, układ przestrzenny, cena…lokale usługowe na wynajem różnią się pod wieloma względami. Zobacz, na co zwrócić uwagę, poszukując idealnego lokum dla swojej firmy.

Jak ocenić lokalizację lokalu, która najlepiej odpowie potrzebom Twojej działalności?

Ocena atrakcyjności lokalizacji, jaką ma dany lokal usługowy, powinna przebiegać z uwzględnieniem specyfiki Twojego biznesu. Zastanów się, czy miejsce, w którym znajduje się nieruchomość, pozwoli Ci skutecznie wykonywać działalność i pomoże przyciągnąć klientów.

Oceniając lokal usługowy pod tym kątem, zwróć uwagę m.in. na:

  • natężenie ruchu panujące w okolicy — jest szczególnie ważne, jeżeli mają Cię odwiedzać klienci, którzy są przechodniami “z ulicy”;
  • bliskość klientów – oceń, czy dana dzielnica jest miejscem zamieszkanym lub odwiedzanym przez osoby z Twojej grupy docelowej; w końcu inny charakter ma np. Praga Południe, a inny Śródmieście Północne;
  • sąsiedztwo — czy w okolicy są inne lokale usługowe zajęte przez firmy z podobnej branży, czy nie będziesz mieć konkurencji?
  • widoczność z ulicy, jaką ma lokal usługowy — czy klienci łatwo odnajdą Twoją siedzibę, czy mogą mieć trudności z dotarciem pod wskazany adres?;
  • bliskość kluczowych partnerów biznesowych — czy oferowany do wynajęcia lokal usługowy zapewnia łatwy dojazd np. do magazynu, w którym się zaopatrujesz? Codzienna logistyka ma ogromne znaczenie;
  • dostęp komunikacyjny — dobra lokalizacja to taka, do której bez problemu dotrą zarówno Twoi klienci, jak i pracownicy; np. jeżeli interesują Cię lokale usługowe na wynajem w Warszawie, sprawdź np., czy ten wybrany jest w pobliżu stacji metra.

Po ocenie lokalizacji, jaką ma lokal biurowy czy użytkowy, czas na analizę kosztów związanych z wynajmem.

Na co zwrócić uwagę przy analizie kosztów wynajmu lokalu usługowego?

Koszt najmu to nie jest sam czynsz. Wynajmując lokale użytkowe, należy wziąć pod uwagę inne wydatki. Są to m.in. opłaty administracyjne, koszty eksploatacyjne, opłaty za media, kaucja zabezpieczająca, a także wydatki operacyjne. Pamiętaj, że wiele z tych elementów może podlegać negocjacjom.

Więcej o tym, co składa się na koszty wynajmu lokalu usługowego, dowiesz się z artykułu na stronie: https://www.nieruchomosci.aia.pl/wynajem-lokalu-uzytkowego-na-co-zwrocic-uwage-kompleksowy-przewodnik-dla-przedsiebiorcy/.

Zrozumienie wszystkich kosztów nadal nie wystarczy, aby podjąć świadomą decyzję o wynajmie. Lokale użytkowe na wynajem należy także sprawdzić pod kątem stanu technicznego.

Jak sprawdzić stan techniczny lokalu przed podpisaniem umowy najmu?

Aby sprawdzić stan techniczny lokalu przed podpisaniem umowy, należy przyjrzeć się jego kondycji w szerokim ujęciu.

Pierwszą ważną kwestią jest stan i typ budynku. Jeżeli lokal usługowy znajduje się w nowoczesnym budynku mieszkalnym lub w nowo powstałym budynku biurowym klasy A, wnętrza mają dobry standard, ale mogą znajdować się w stanie deweloperskim. To będzie oznaczało konieczność ich samodzielnego wykończenia (zwróć uwagę na to, kto poniesie koszty takiej operacji).

Równie istotny jest stan infrastruktury w budynku biurowym czy użytkowym. Ocenie podlegają przede wszystkim instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie, podłogi i ściany. Przegląd techniczny najlepiej przeprowadzić przy wsparciu specjalisty.

Po ocenie stanu technicznego warto przyjrzeć się dokładnie kluczowym warunkom umowy najmu, które będą chronić Twoją firmę.

Jakie warunki umowy najmu są kluczowe dla zabezpieczenia Twojej firmy?

Najważniejsze warunki umowy najmu lokalu, które wpływają na zabezpieczenie najemcy, to:

  • długość najmu — możesz oczekiwać co najmniej rocznej umowy z możliwością odnowienia;
  • zasady wypowiedzenia — zwróć uwagę, po jakim czasie i z jakim wyprzedzeniem każda ze stron może wypowiedzieć umowę; sprawdź klauzule umowne, które wskazują na ewentualne kary oraz przyczyny ich nałożenia;
  • opis lokalu użytkowego — w umowie powinny się znaleźć choćby liczba pomieszczeń przynależących do danej nieruchomości, jej lokalizacja w budynku (np. na II piętrze) oraz ich powierzchnia;
  • wysokość kaucji oraz sposób jej uregulowania i zwrotu;
  • obowiązki właściciela i najemcy — choćby to, kto ponosi koszty utrzymania i odpowiada np. za wykonanie napraw lub konserwacji instalacji.

Pamiętaj też, że wiele punktów może podlegać negocjacji.

Gdy warunki umowy najmu są już znane i zweryfikowane, warto jeszcze sprawdzić, jak lokal na wynajem wypada pod kątem dostępności infrastruktury technicznej.

Jak ocenić dostępność infrastruktury technicznej w wynajmowanym lokalu?

To, jakie elementy infrastruktury technicznej są ważne w lokalu na wynajem, zależy od specyfiki Twojej działalności, w tym branży.

Podstawa to instalacje elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna. Ważny ma też dostęp do szerokopasmowego Internetu. Znaczenie może mieć również obecność klimatyzacji — bez niej praca w okresie letnim może być utrudniona. Zwróć też uwagę na obecność zasilania awaryjnego — aby uchronić się przed przerwami w dostępie do prądu. Sprawdź także, jakiego typu ogrzewanie działa w lokalu. Przyjrzyj się potencjalnym kosztom eksploatacji.

Pamiętaj! Brak odpowiedniej infrastruktury może oznaczać, że będzie potrzebna adaptacja lokalu.

Infrastruktura techniczna spełnia wszystkie wymagania? Zastanów się, czy wynajmować lokal samodzielnie, czy ze wsparciem agenta nieruchomości.

Czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości podczas wynajmu lokalu usługowego?

Pomoc agenta nieruchomości może być nieoceniona podczas wynajmowania lokalu usługowego. Współpraca z takim specjalistą opłaca się, ponieważ oznacza oszczędność czasu. Agent wyszuka dla Ciebie lokale usługowe na wynajem spełniające wszystkie postawione oczekiwania, usytuowane w wybranej dzielnicy (np. w Warszawie byłyby to Śródmieście Północne czy Praga Południe).

Możesz również liczyć na wsparcie w negocjacjach z wynajmującym oraz na dostęp do szerszej oferty lokali. Firma z doświadczeniem jest na bieżąco z sytuacją na rynku i ma w portfolio ciekawe nieruchomości na wynajem. Sprawdź np. nasze oferty na lokale usługowe do wynajęcia.

Niezależnie od tego, czy współpracujesz z agentem, czy nie, dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz do podpisania umowy najmu.

Jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy najmu?

Dokumenty najczęściej potrzebne do podpisania umowy najmu lokalu usługowego to: dowód tożsamości, dokumenty rejestrowe firmy (np. z KRS), zaświadczenie o braku zaległości finansowych, ewentualne referencje.

Jak widzisz, wynajęcie lokalu usługowego to wieloetapowy proces. Potrzebujesz pomocy przy znalezieniu atrakcyjnego miejsca na biznes? Zapraszamy do współpracy!

Inne aktualności

Zobacz więcej aktualności
Jak wynająć lokal usługowy — praktyczne rady dla przedsiębiorców
Zobacz
Jak urządzić biuro? Porady dla przedsiębiorców
Zobacz
Jaka temperatura w miejscu pracy? Normy BHP
Zobacz

Grupa A&A - poznaj nas