Hala produkcyjno-magazynowa 2 680m² w samym sercu Pabianic. Grobelna 8 ZOBACZ

Samodzielny lokal 219m² wykończony w wysokim standardzie z wieloma biurami, open space oraz zaplaczem socjalnym. Piotrkowska 60 ZOBACZ

Powierzchnia produkcyjno-magazynowa z dużym parkingiem 3 078m² w MS Factory. Senatorska 70 ZOBACZ

Zadzwoń do nas +48 534 580 003


Aktualności

Czy lokal użytkowy może być lokalem mieszkalnym?

01 grudnia 2023

Lokale w budynkach mogą spełniać rozmaite funkcje. Najczęściej tego typu nieruchomości dzieli się na lokale użytkowe oraz mieszkalne. Warto mieć świadomość konieczności ich wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem. Ale czy lokal użytkowy może być lokalem mieszkalnym? W określonych sytuacjach można dokonać zmiany sposobu użytkowania lokalu albo obiektu budowlanego. Zawsze jednak musi odbywać się to w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Poznaj więcej informacji na ten temat.

Czym różni się lokal użytkowy od mieszkalnego?

W świetle obowiązującego prawa lokal mieszkalny to wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi fragment nieruchomości wykorzystywany przez jedną osobę lub kilka (czyli rodzinę) do zaspokajania potrzeb bytowych. W skład omawianego lokum zazwyczaj wchodzi kuchnia, łazienka z ubikacją, korytarz oraz jeden bądź kilka pokoi.

Natomiast lokale użytkowe to zazwyczaj wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi części budynków składające się z jednego lub kilku pomieszczeń (np. strychu, komórki, garażu albo piwnicy). Miano to często stosuje się również do całych obiektów budowlanych istniejących na danym terenie, które nie są mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym ani pomieszczeniem gospodarczym. Do lokali użytkowych zalicza się zatem m.in. gabinety lekarskie i stomatologiczne, sklepy, biura oraz magazyny. Warto też mieć świadomość, że całość wchodzących w skład tych punktów usługowych pomieszczeń wykorzystywanych wyłącznie do celów służbowych to lokal usługowy.

Nieruchomości użytkowe od lokali mieszkalnych różnią się przede wszystkim sposobem wykorzystywania. Te pierwsze bowiem zwykle stanowią miejsce prowadzenia działalności gospodarczej Drugie natomiast służą wyłącznie realizacji celów mieszkalnych.

Czy można użytkować lokale użytkowe jako mieszkalne? Wyjaśniamy

Co do zasady, wykorzystywanie lokalu użytkowego jako mieszkania stanowi naruszenie obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Nie ma przy tym żadnego znaczenia kwestia ewentualnej samodzielności lokalu, własności lokali czy usytuowanie obiektu budowlanego. Zamieszkiwanie w lokalu użytkowym jest nielegalne. Jednaj z drugiej strony istnieje możliwość zameldowania się we wspomnianym miejscu.

Czy można przekształcić lokal użytkowy na mieszkalny?

Jeśli chcesz zmienić przeznaczenie lokalu użytkowego, którego jesteś właścicielem, musisz wiedzieć, że polskie prawo budowlane dopuszcza taką możliwość. Do realizacji tego celu niezbędne jest jednak spełnienie szeregu formalności.

Jak przekształcić lokal użytkowy na lokal mieszkalny?

Zastanawiasz się, jak przekształcić lokal niemieszkalny (w tym lokal usługowy) na lokum idealnie nadające się do zaspokajania potrzeb bytowych osób samotnych bądź rodzin? Musisz mieć świadomość, że jest to czasochłonny, wieloetapowy proces, który jednak ostatecznie może zostać zwieńczony sukcesem. Trzeba jednak przy tym pamiętać o różnych bardzo ważnych kwestiach.

Zmiana przeznaczenia lokalu – formalności, o których trzeba wiedzieć

Zmiana przeznaczenia lokalu użytkowego odbywa się w ściśle określony sposób. Jak już było wspomniane, w tym przypadku najistotniejszą rolę odgrywa należyte spełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Dowiedz się zatem, jak krok po kroku przeprowadzić taki proces, jak przekształcenie lokalu użytkowego w lokal mieszkalny.

Gdzie zgłosić zmianę przeznaczenia lokalu?

Planowaną zmianę sposobu użytkowania lokalu użytkowego musisz zgłosić w siedzibie urzędu miasta na prawach powiatu albo w starostwie powiatowym. Stosowny wniosek możesz przekazać urzędnikom osobiście bądź wysłać go drogą elektroniczną za pośrednictwem rządowej aplikacji e-Budownictwo. To drugie rozwiązanie obecnie cieszy się ogromną popularnością wśród osób, w których polu zainteresowania pozostaje przekształcenie lokalu użytkowego w lokal mieszkalny.

Jakie dokumenty są potrzebne przy zgłaszaniu zmiany przeznaczenia lokalu?

Do wspomnianego wniosku o zmianę sposobu użytkowania nieruchomości trzeba dołączyć rozmaite dokumenty. Wśród nich należy wymienić:

  • potwierdzenie prawa do lokalu;
  • zaświadczenie o zgodności planowanego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i zabudowy;
  • warunki zabudowy;
  • opis i rysunek wskazujący na usytuowanie obiektu budowlanego w odniesieniu do granic nieruchomości i innych budynków istniejących lub budowanych w sąsiedztwie z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której planowana jest zmiana sposobu użytkowania.

Istotną rolę odgrywa także zwięzły opis techniczny, w którym powinny zostać zawarte najważniejsze dane techniczno-użytkowe. Opis ten trzeba też wzbogacić o charakterystykę obiektu budowlanego oraz informacje o jego rodzaju i konstrukcji.

Lokal użytkowy a mieszkalny – podsumowanie

Lokale użytkowe od lokali mieszkalnych różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Jako właściciel lokalu możesz zdecydować się na zmianę sposobu użytkowania nieruchomości. Musisz jednak mieć świadomość, że praktyczna realizacja tego kroku wiąże się z koniecznością spełnienia rozmaitych wymogów formalnych.

Interesują Cię lokale użytkowe do wynajęcia w atrakcyjnych lokalizacjach w Łodzi i Pabianicach? Koniecznie zwróć uwagę na ofertę A&A Holding. Znajdziesz u nas lokale o różnym metrażu i standardzie wyposażenia. Dodatkowo specjaliści, których zatrudniamy, pomogą Ci w doborze właściwej nieruchomości.

Inne aktualności

Zobacz więcej aktualności
Lokal usługowy na parterze kompleksu Teo Park Office
Zobacz
Wynajem lokalu użytkowego – na co zwrócić uwagę? Kompleksowy przewodnik dla przedsiębiorcy
Zobacz
Życzenia Wielkanocne
Zobacz

Grupa A&A - poznaj nas